~ מאמרים

איך לתקשר עם תינוקך בתנועה

מאת: גלי גלשטיין - מטפלת רגשית בתנועה, מורה ליוגה ומנחת סדנאות לאמהות ותינוקות

למבוגרים כלים רבים להביע את רגשותיהם ולפעול בעקבות החושים. כאשר משהו מסקרן - נתקרב, ניצור קשר או ניגע על מנת להשיג את מירב המידע על אותו יעד שמרגש ומרתק אותנו.

תינוק שכבר יודע לזחול ינסה להגיע לכל דבר שמגרה את חושיו, אך לעומת זאת תינוק בן יומו אינו שולט בתנועות גופו.

היכולת המוגבלת של התינוק יכולה להטעות את המבוגרים,שלעתים רואים גוף קטן חסר תנועה, שרוצה רק לאכול, לעשות צרכיו ולישון ופחות חווים את העולם הקסום מלא תחושות ורגש שקיים בתינוקות ממש מלידתם.

התינוקות רגישים מאוד ומרגישים מה נכון עבורם ומה פחות, אך הם אינם מכירים את גופם ומרחב התנועה שלהם. עם היציאה לאויר העולם, לאחר ששהו בבטן בתחושת עיטוף ושחרור, נתקלים הם לראשונה במשקל גופם, לומדים כי יש להם ידיים ורגליים אך לא יודעים בהכרח מה ניתן לעשות איתם...

כלומר - קיים פער בין היכולת הרגשית של התינוק ליכולת הפיזיולוגית שלו. הורה המפתח תקשורת בתנועה עם התינוק מצליח לגשר על הפער הפיזיולוגי - רגשי.

אז כיצד אוכל לסייע לתינוק?

1.תינוק יכול להרגיש כשאנו במתח - אפשרו לעצמכן מדי פעם להניח את ידיכן על בטן התינוק, לחוש בנשימותיו ולהרפות..

2. תינוק שם לב כשמדברים אליו - דברו ג'יבריש עם התינוקות כחלק מיצירת תקשורת, אם תחקו את תנועותיהם או קולותיהם תיצרו משחק של חיקוי.

3. שלבו מגע ותנועה בחלקי גוף שונים: ידיים, רגליים, גב; כחלק משגרת היומיום והיכרות התינוק עם גופו.

4. בזמן התרגול הורידו שכבות וגרביים כדי שיחושו את גופם ואת המגע במרקמים השונים.

5.התרגול הגופני מאפשר לתינוק להכיר מרחב תנועה חדש - תינוקות יגיבו ברוגע, שלווה ושינה עמוקה יותר.

 

תיהנו מתנועתיות לא רק לצורך הרגעה והרדמה - אלא גם להנאה משותפת!

התינוק ילמד להסתגל לשינויים ולסמוך על עצמו ועל גופו.

 

 

----------

 

 

בייבי יוגה - "לא מה שחשבתם או  "על תנועה, מגע והתפתחות"

מקורות הבייבי יוגה

בכל הזמנים והתרבויות תינוקות חווים מגע ותנועה בדרכים שונות : יניקה , נשיאה על גב אימם, חשים את חום גופה, נעים יחד איתה ושומעים את שיריה. בהיעדר צעצועים, נדנדות ואביזרי אמבטיה האם נאלצה לסמוך רק על ידיה וחושיה כדי לטפל בתינוקה. שיטת ה"בייבי יוגה" מקורה בהודו אך חשיפתה למערב החלה בשנות ה-50 ע"י ד"ר איגור צ'רקובסקי , אבי לידת המים, שהיה מורה ליוגה ושחייה ברוסיה. הוא פיתח שיטה המתמקדת בטיפול בתינוקות וילדים עם לקויות ובעיות התפתחותיות. 

אז מה זה בייבי יוגה?

תרגילי הבייבי יוגה לקוחים מן היוגה המסורתית כאשר התרגול כולל עיסוי התינוק, מתיחות, הגמשת מפרקים ויציבה נכונה של ההורה;  כמו כן התרגול מלווה בשימוש בקול ודיקלומים כגורם מרגיע ובסיום הרפיה משותפת.

 

למה זה משמעותי לתינוק?

היציאה לאוויר העולם וההסתגלות לחיים מחוץ לרחם אינה משימה קלה לתינוק ,עליו להתמודד לראשונה עם כוח הכבידה, עם כאבים גופניים לא מוכרים כגון: רעב, גזים ועודף גירויים, אך יותר מכל עליו להסתגל לחוסר התנועה החופשית והמגע המתמיד מהם נהנה ברחם .
בעזרת התרגול אנו מחזירים לתינוקות את תחושת הבטחון והנינוחות שהיו מנת חלקם בבטן ואת יכולת התנועה שטמונה בהם. רצף התרגילים עוזר לתינוק לנוע בצורה מגוונת ועשירה ובעזרתם לומד התינוק על גופו,מהם גבולותיו, מהם טווחי התנועה שלו וכיצד הוא יכול לנוע .

למה זה חשוב התפתחותית?

לעיתים צידי הגוף של התינוק אינם זהים בחוזק או בגמישות. בתרגול העבודה היא סימטרית תוך חיזוק המפרקים, הידיים והרגליים. כמו כן נבדוק דרכים יצירתיות לעודד הרמת ראש, שכיבה על הבטן, לחזק את חגורת הכתפיים ושרירי זוקפי הגב והידיים. בעצם דרך התנועה והמגע התינוק מכיר את גופו ויכולותיו, לומד להביע את תחושותיו, ואנו כהורים לומדים אותו. ההקשבה ההדדית הינה כלל ראשון בחוויה זו.

אז מה אני ממליצה לעשות ?

 

·         הלבישו את התינוק כמה שפחות: הורידו שכבות וגרביים כדי שיחושו את גופם ולהקל עליהם בדחיפות..

·         הקפידו שהטיפול היומיומי בתינוק יהיה סימטרי, החזיקו אותו פעם בידכם הימנית ופעם בשמאלית, השכיבו אותם בכל פעם על צד אחר.

·         תינוק המתקשה לשכב על הבטן- השכיבו על רגלכם כך שגופו נוטה מעט באלכסון, כך יקל לו להרים את ראשו.

·         להקשיב לשפת התינוקות - כך נוכל להבין את הצרכים שלהם טוב יותר ולעזור להם וכל זאת במבט, בצליל ובמגע.

תיהנו מתנועתיות לא רק לצורך הרגעה והרדמה - אלא גם להנאה משותפת.